Hype kolem britských Black Midi nezná mezí, kapela ho však podporuje svou schopností neustále překvapovat, podtrženou instrumentální zručností z kategorie nevídaných. Zběsilá tempa s avantgardními jazzovými úlety, nostalgická baladičnost a těžko pochopitelné math-rockové postupy charakterizují trio, které podruhé přijede ukázat, co v nich vězí, tentokrát do pražské MeetFactory. 

Obligatne je jazzpopové trio kolem slovenské skladatelky a písničkářky Kristíny Mindové, doplněné o rytmickou sekci Jana Čumy a Štěpána Havla. Svoji křehkou lyriku a instrumentální sehranost zachytili na své debutové desce Monológ Spásy, kterou předznamenal singl Bledá Tvár.

Brněnští excentrici Mmnk vydali debutové album s názvem Uměnení 2: Ohnivá pomsta, které vyšlo i na vinylu 4. února u labelu Kabinet Records. O existenci této sebranky jsme již dříve psali v souvislosti s videoklipem k singlu Město.

Podruhé se letos uskuteční malý jednodenní festiválek uprostřed přírody na Salaši Travičná nedaleko Tvarožné Lhoty, tentokrát v sobotu 27. srpna. Zatímco první ročník byl spíše přátelským setkáním, na němž si zahráli také pořádající Chief Bromden, letos dramaturgie směřuje k line-upu zvučných jmen převdevším z pražské scény.

Často slýchám od některých kamarádů, co preferují menší festivaly, že Pohoda je na ně už moc velká a nezvládli by to obrovské letiště. Nebudu lhát, pokud chcete něco vidět a zažít, nachodíte za den i noc mnoho kroků, kterých vám ještě přidají běžné osobní potřeby od sprchy až po převlékací cesty ke stanu skrze rozmary počasí. V Trenčíně dokáže být pěkné horko s ostrým slunkem i bouřky a chladné noci.

Třetí ročník festivalu Moody Moon Noize se v letošním roce spojil s prachatickým Vivat Vila! a symbióza obou kulturních akcí se tedy odehraje ve funkcionalistické Kralově vile. V hudební dramaturgii spojují své síly magazín Full Moon s promotérskými kolektivy Heartnoize a Mood, zatímco spolek Živá vila se v průběhu roku stará o revitalizaci budovy a pro festival připravuje doprovodné aktivity. Vivat Moody Moon Noize proběhne ve od čtvrtka do neděle 28.–31. července.

Osmý ročník přehlídky především domácí alternativní scény v přírodním prostředí areálu Doubí u obce Nárameč na Třebíčsku podruhé rámuje svou dramaturgii jednotným tématem. Zatímco loni se festival zaměřil na svobodu lidských práv v souvislosti s potratovou politikou v sousedním Polsku, letos je námět mnohem širší, jde totiž o problematiku dotýkající se více či méně každého z nás. Okolojeles věnuje letošní fokus duševnímu zdraví, reaguje tak na současné vyčerpání ve společnosti, kdy se objevuje se široké spektrum úzkostí. Téma reflektuje dramaturgie v hudebním i doprovodném programu.

Na táborskou Transformu jezdím už pět let, a tak vedle momentálního zážitku, který je vždy unikátní, můžu sledovat, kam se festival vyvíjí. Loni jsem psala, že se rozrůstá nebo spíše prohlubuje více dovnitř, tedy soustředí se na prostředí Cesty a v posledních třech letech také Křižíkovy elektrárny. Letošní ročník vykročil opět do dalších míst a směrů, vrátil se výstavní a přednáškový program do Trafačky a zde se napojil na tradiční Vozovou hrotbu, tedy aktivity zaměřené na skateboarding. Dalším festivalovým bodem se pak stala stará sýpka ve čtvrti Měšice, kde bylo možné vidět tři patra zaplněná díly různých výtvarných umělců. 

Psychedelická nálož s vokály ztrácejícími se v ozvěnách nekonečného reverbu, postavená na vlivech shoegaze a vrcholící v hypnotickém noisu – to jsou Science Killer. Od 1. července je venku jejich čtvrtá deska Blackbirds, kterou vydali na brněnských Kabinet Records a nahráli v Golden Hive Studios u Amáka. Nové kompoziční postupy vedly k přijetí nového člena Šimona Podrazila (tryo), který je známý svou kytarovou hrou pomocí smyčce.

Táborský festival Transforma se po loňských červnových prázdninách vrácí do svého původního termínu na začátek léta. Víkend, který sdružuje živou hudbu, divadlo, slam poetry, přednášky, výstavy a sportovní akce kolem starého mlýna a nynějšího komunitního střediska Cesta se odehraje ve dnech 1.3. července s již skoro tradičním čtvrtečním entreé v Křižíkově elektrárně.

vychází za podpory
EEA and Norway grants
Ministerstvo kultury ČR
Nadace Český hudební fond
NADACE ŽIVOT UMĚLCE

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.