Ostrava Kamera Oko 2021 nabídne audiovizuální ráj

Post Tenebras Lux Post Tenebras Lux foto: Artcam

Oficiální výběr ze světových festivalů, krátkometrážní soutěž mladých tuzemských kameramanů, filmové selekce v kurátorském výběru a v neposlední řadě také audiovizuální večer pořádaný experimentálním labelem Genot Centre – to vše přinese již třináctý ročník mezinárodního filmového festivalu zaměřeného na kameramanskou tvorbu Ostrava Kamera Oko tentokrát s tematickým podtitulem Ráj Paradise.

„Jako společnost i jednotlivci jsme prožívali – nebo stále prožíváme – nesmírně náročné období a každý z nás během té doby určitě zatoužil někam zmizet a odpočinout si od toho všeho. Rozhodli jsme se proto letošní ročník rámovat motivem ráje, tedy místem, které nám onen zasloužený únik může dopřát. Nezavíráme tím oči před každodenní realitou, jen si uvědomujeme, jak podstatné je včas se zastavit a načerpat energii ve chvíli, kdy nám dochází,“ říká ředitelka OKO Gabriela Knýblová. 

Festival, jehož hlavní část proběhne od 29. září do 3. října zasahuje do ostravského veřejného prostoru již od léta prostřednictvím site specific akcí a instalací o které se postarali například Valentýna Janů, Johana Novotná nebo Jakub Jansa.

V oficiálním výběru uvede festival například alegorii současné Francie režiséra Bruna Dumonta a kameramana Davida Chambille France či černou komedii Srdjana Dragojeviče Nebesa, představenou na letošním ročníku festivalu v Locarnu. 

Krátkometrážní soutěž každoročně představuje začínající české a slovenské kameramanky a kameramany. Letos to budou: Helena Fikerová s filmem Spící, Barbora Kučeríková a film Medzi, Zdena Sýkorová a její Intermezzo, Lubomír Ballek se snímkem Zazpívej a Patrik Balonek s filmem Ajznboňák F 30.2.

„Nejsem hudebník a jsem za to rád. Zvuk pro mě tak může navždy zůstat něčím magickým, tajemným, neuchopitelným… Hudba je tím nejabstraktnějším uměním a pro mě i nejúčinnějším prostředkem k oproštění se od racionality. Pro někoho je spiritualita spojena s vírou, pro někoho s přírodou. Já mám pocit, že mě něco přesahuje, nejčastěji právě díky zvuku,” říká Ondřej Lasák k audiovizuálnímu večeru na OKO 2021

Kurátorské výběry budou mít letos na starosti filmová a mediální teoretička Kateřina Svatoňová, filmový režisér Michal Hogenauer a konceptuální sochař David Fesl. Dojde tak na spirituální klenot mexického auteura Carlose Reygadase Post Tenebras Lux, fyzický portrét komerčního rybolovu na pomezí dokumentu a experimentálního filmu Leviathan, či brutalistní meditaci Jóhanna Jóhannssona Last and First Men.

Kromě tří hlavních prostor festivalu – kina Art, Etáž a galerie PLATO – provede Ostrava Kamera Oko účastníky také zajímavými lokacemi Moravskoslezského kraje – například pohornickou krajinou Karvinska v rámci Location Tour. Kam všude pak návštěvníky dovede audiovizuální večer v režii Genot Centre si ani netroufáme odhadovat.

Ostrava Kamera Oko 2021, Ostrava – různá místa, 29. 9.–3. 10. 21

    vychází za podpory
    EEA and Norway grants
    Ministerstvo kultury ČR
    Nadace Český hudební fond
    NADACE ŽIVOT UMĚLCE

    Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.