Oliver Torr. Křehkost kontextu a síla spolupráce

Oliver Torr Oliver Torr foto: Jonas Verespej

Pražský multimediální umělec Oliver Torr vydal na konci února své debutové album Fragility of Context. Sám o desce řekl, že se nenuceně formovala předešlých pět let „a teprve během posledních pár měsíců se rozhodla zhmotnit do konkrétní podoby“. Jak název naznačuje, producent se tematicky věnuje teorii kontextu. Inspiraci našel ve Ways of Seeing od Johna Bergra (jinak též série BBC, v českém vydání Způsoby vidění), která se zabývá tím, jak vnímáme umělecké dílo a jak se naše percepce mění kvůli kontextu, v němž se vyskytuje. Oliver Torr na svém novém albu využívá experimentálních hudebních nástrojů a terénních nahrávek, které jsou zvukovou manipulací přeneseny do vrstevnatých kompozic. 

Fragility of context je komplexním putováním emocí, jež sonicky manifestují v široké škále zvukových stop. Slyšíme chytlavé popové melodie, ale také ambientní, hluboké, až meditativní polohy. Na desce Oliver poprvé využívá svůj hlas, avšak pod závojem silných efektů, které ho depersonalizují. Vzniká tak anonymní vokální stopa slévající se až do synteticky působícího prostředí, vyvolávající dojem snového popu. K tvorbě desky přistupuje sebe-terapeutickým způsobem, téma duševního zdraví proniká jak do obsahových, lyrických témat, tak do formální stránky sound-designu. Na albu třináctá skladba Deià získala název podle stejnojmenného španělského ostrova, kde prodělal intenzivní záchvat paniky.

Pro Torra je důležitý proces spolupráce, působí na pražské scéně, kde je zakladatelem hudebního a uměleckého labelu XYZ a také součástí kolektivu noise.kitchen. Jeho jméno bylo v roce 2020 spojené i s platformou Shape. Studoval v Londýně na BIMM institutu, poté žil chvíli v Berlíně. Nakonec však zakotvil v Praze – jako důvody uvádí drahé zahraniční bydlení a poté komornost místní elektronické scény, kde se všichni znají a navzájem podporují.

V dokumentu pro Czechmag zmiňuje, že „kolaborace je budoucnost toho, jak v tvorbě nezestárnout“. Tento postoj se promítá i na Fragility of Context, kde se objevuje hned několik hostů. Mezi nejpatrnější patří tři vokální příspěvky, bílej kluk v melancholickém singlu Where We At, Chrysalism na dynamičtější Run The Streets a producent LVCIFER na What I Meant. Sunnbrella, kamarád ze studentských let, který s Oliverem pracoval na několika hudebních projektech, se objevuje s kytarou ve dvou skladbách.

Fragility of Context nevyšla jen jako samostatné dílo, můžeme se těšit i na podobně laděný výstup z projektu Trans Europe Postal Express. Ten byl iniciován Torrem a spočívá v oběhu čtyřstopého magnetofonu mezi umělci platformy Shape. Pomocí instrukcí nahrávali své okolí a zvukové stopy z nejrůznějších koutů Evropy. Torr je plánuje vyprodukovat jako kolektivní album zkoumající alternativní možnosti spolupráce v době pandemie.

    vychází za podpory
    EEA and Norway grants
    Ministerstvo kultury ČR
    Nadace Český hudební fond
    NADACE ŽIVOT UMĚLCE

    Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.